Середа, 15.05.2024, 10:24
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту

Тисменичани в США

 Недарма кажуть, що для українців характерними рисами є доброта, гостинність та співчуття, бо де б вони не були, то стараються горнутися до своїх. Першими, хто приїхав до США були: Василь Волосенко(1891р.), кушнір Олекса Королюк (1893), кушнір Дмитро Підлуський(1894). Розкидала їх нелегка доля в той час по таких містах: Когус, Нью-Йорк і околиці, Філадельфія, Пітсбург, Карнегі, Скрентон, Трентон, Джерсі Сіті та інші.
 Близько 95% краян працювали в кушнірстві. Багато хто з них мав  свій бізнес, цехи, інші працювали як фахові та нефахові робітники. Вони ніколи не забували про своїх рідних в Тисмениці і як могли, так і помагали їм. Після Першої світової війни американські тисменичани передали досить солідну суму грошей для голодуючих в Тисмениці, а пізніше було передано кошти на ремонт знищеного Народного дому. Для матірної церкви було зібрано кошти на дзвони. В грудні 1926 року було організовано «Товариство краянів міста і околиць Тисмениці в Америці» з єдиною ціллю - надання матеріальної допомоги рідним жителям у побудові Українського Народного дому та інших подібних домівок. До складу керівництва товариством входили: Михайло Угорчак (голова), Семен Угорчак (заступник), Юлія Піщак (заступник), Володимир Юревич (секретар), Василь Нич (фінансовий секретар), Михайло Туранський (касир), Яків Корнат (контролер), Іван Б. Угорчак (контролер), Микола Гавришенко, Павло Прибільський, Йосиф Сьомкайло. Про декого із вищеназваних  вдалося довідатися, що Юлія Піщак є тіткою (рідною сестрою батька) Романа Піщака, Василь Нич- дідо Марії Малишівської, Павло Прибільський – стрий (брат батька) Юліана Прибільського.
Окрім персональних пожертвувань, влаштовувались вечірки зі збором коштів. У травні 1927 року було зорганізовано  родинний банкет- забаву, на якому зібрали гроші для Народного дому.
 При створенні музею історії міста Тисмениці наші земляки в США теж не були байдужими. Вони зібрали кошти для потреб музею в сумі 745 доларів. Прізвища всіх, хто допомагав коштами, виписано на дошці благодійників, яка висить в приміщенні музею. Це:  Антон і Стефанія Піщаки, Йосип і Мотря Постоловські, Юлія та Михайло Бурії, Тарас Сливінський, Омелян Роздольський, Богдан Чабан, Павло Бондаренко, Ярослав Шумигора, Зенон Федорончук, Микола та Ярослав Цуркани, Анна Шкорута- Рак. Крім фінансової допомоги, Анна Шкорута- Рак переслала для музею свою бібліотеку, яка є доброю підмогою для наших студентів- істориків.
 Тисменичани надіються, що нова хвиля  еміграції продовжуватиме добрі традиції своїх земляків і завжди буде памя‘тати про своє рідне місто. Щиро дякуємо за фінансову підтримку музею.

Тисменицькі заробітчани  в США. 2000-ні роки


Директор народного музею
історії м.Тисмениця ім. С. Гаврилюка
Лілія Лишега.


Фотоальбом по темі: