СВЯЩЕНИК І ПИСЬМЕННИК
Із плином часу все більше імен відходить у забуття, хоча в свій час вони зробили вагомий внесок в українське життя. До таких імен треба віднести і уродженця міста Тисмениця Миколу Угорчака. У 30-х роках 20 століття українські дитячі книжечки автора Миколи Погідного ( псевдонім о.Угорчака) були досить популярними.
Народився Микола Угорчак 22 грудня 1901 року в кушнірській родині Петра Угорчака та Вікторії з Гриньовських. Коли Миколі виповнився рік, то сім’я переїхала з Тисмениці до Отинії. Там він закінчив народну школу і поступив до Коломийської гімназії, з якої разом з іншими учнями вступив добровольцем до лав Української галицької армії. В 1921 році Микола Угорчак закінчує гімназію та записується до таємного Українського університету у Львові, де вивчає україністику, історію та філософію. Після закриття поляками цього університету Микола Угорчак вступає до Станиславівської духовної семінарії, яку закінчує в1928 році. Висвятившись, він отримує посаду сотрудника в селі Космач Яблунівського повіту, де крім сімейних та професійних обов’язків займається ще й громадською та культурно-просвітницькою роботою. За чотири роки свого перебування в Космачі, він організував там будівництво трьох будинків для «Рідної школи». У 1932 році о. Угорчака переводять на парафію до Камінок Малих, що біля Коломиї. Саме тут він написав майже всі свої твори, які вийшли друком до Другої світової війни. У 1939 році була надрукована його остання в рідному краї книжка «Оповідання з народного життя», яка була відзначена премією на конкурсі головного виділу «Скала». У передмові до цієї збірки письменник Осип Назарчук написав, що автор готує до видання історичне оповідання «Історія срібної гривни», п’єсу «Новорічна казка», катехізм «Шість правд віри» та пише п’єсу з життя св. Апостола. «Золотий вересень»1939 року перервав творчу діяльність Миколи Погідного на батьківщині.
Під час Другої світової війни о.Угорчак недовго був на парафії у Підгайчиках, звідки в 1944 році він разом з українською інтелігенцією емігрував на Захід. Майже п’ять років кидала його доля по чужині, бо лише в 1948 він переїжджає до США на постійне проживання в місті Мелвілл (штат Нью-Джерсі), де стає парохом української громади. Працювати доводиться важко, матеріальне становище теж не легке, але о.Угорчак продовжує свою творчу діяльність. Один за одним виходять його твори для дітей: «Покотигорошок»(Торонто,1947), «Срібна гривна»(Торонто, 1959), «Пригоди котика Мурчика»(Буенос-Айрес, 1965), «Марійка Лебідка-Лісова Квітка»(Буенос-Айрес, 1967), «Дніпрові дзвони»(Торонто, 1976), третє видання «Гетьманської булави» (Торонто,1983), «Мандрівка лялі Мелі»(Торонто, 1984). Микола Погідний друкує в пресі статті, оповідання для дітей на релігійні теми, видає збірник церковних проповідей.
В одному з останніх листів за 1960 рік Микола Угорчак писав: «Працюю по своїй професії, яка мені не дає багато, а тільки зв’язати кінці. Тут звичайні робітники заробляють за тиждень, що я можу заробити за місяць. Трудно, але на прожиття вистачає, і треба бути і з того задоволеним. Чужина не мати!». На жаль, листування о.Угорчака з родиною в 60-х роках переривається і про подальше життя його на чужині нам невідомо, але гортаючи сторінки першого тому «Альманаху Станиславівської землі»(Нью-Йорк-Торонто-Мюнхен,1975) натрапляємо на його статтю про Отинію. Помер Микола Угорчак 9 січня 1982 року в місті Мелвілл (США).
У 2001 році до 100-річчя від дня народження письменника завдяки старанням племінника з Івано-Франківська Юрія Угорчака було видано книжку «Срібна гривна».
До цієї збірки ввійшли твори Миколи Погідного, які були надруковані окремими виданнями в Галичині до 1939 року та частина творів, виданих на еміграції, які зберігаються в Науковій бібліотеці ім.В.Стефаника у Львові.