Середа, 15.05.2024, 11:22
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
Пласт

 У 1907 – 1908 роках у Великобританії генералом Баден – Павеллом був започаткований молодіжний рух під назвою скаутизм  (скаут–розвідник). До скаутської організації входила молодь віком від 7 до 21 року. Основною метою скаутського руху було позашкільне виховання молоді через пізнання природи, ремесла та гри.
 Перші, організовані за зразками англійського скаутизму, гуртки й з’єднання почали поставати в Галичині  з 1910 року. Засновником першого гуртка, який одержав назву «Пласт» ( пластун–розвідник) був О.Тисовський.12 квітня 1912 року пластуни вперше прийняли присягу. «Пласт» став організацією української молоді для всебічного патріотичного самовиховання, в якій за виховними методами міжнародного скаутингу, поєднаному з українськими традиціями й цілями, виховуються діти й молодь на повноцінних духовно та фізично громадян.


 У червні 1914 року відбувся перший з’їзд пластунів Галичини й Буковини. Учасники влаштованого того ж року першого мандрівного табору по Чорногорі, а також інші старшого віку пластуни з проголошенням війни вступили до лав Січових стрільців.
 На Західній Україні у 1930 році у «Пласті»перебувало 6000 осіб. Приналежність деяких членів до УВО та ОУН, їх участь у підпільних акціях і зростання впливу «Пласту» на українську молодь того часу викликали репресії з боку польської влади, а у 1930 році призвели до заборони цієї організації на всіх українських землях, що були під Польщею. Серед таких учасників підпільної діяльності був і Степан Бандера. Осередки і відділи «Пласту» змушені були перейти у підпілля.
 Після війни у 1945 році «Пласт» розгорнув свою діяльність на еміграції.
 Скаутський рух не оминув і Тисменицю. У 20 – 30 х  роках ХХ століття тут діяли різноманітні молодіжні товариства, такі як : «Пласт», «Сокіл», «Луг». У 1924 році з ініціативи Ольги Волосенко були створені дівчачий та хлопчачий пластові курені, в яких виховувалися свідомі громадяни, майбутні борці за самостійну державу. До тисменицького 54 – го пластового куреня ім. Олени Степанівної входили дівчата «місцевих міщан».

Пластунки жіночого куреня в Тисмениці. Кінець 1920-х


Пластуни чоловічого куреня в Тисмениці. Кінець 1920-х

Тисменицькі пластуни в Станіславі. Кін. 1920-х


Пластуни Стефа та Методій. 15.10.1927р

Опікункою куреня була старша пластунка Марія Шкорута. 56- й пластовий курінь ім. гетьмана Петра Дорошенка організовував у своїх рядах тисменицьких хлопців, а їхнім зв’язковим був Степан Маціборко. До цього ж куреня входили і брати Лозинські. Тисменицькі пластуни збирались двічі на тиждень для вивчення історії та географії України, української мови та літератури, здобуття певних знань із ремісництва, а також для заняття спортом. У 1927 році тисменицькі пластуни здійснили мандрівку у Карпати на Говерлу.
 Із здобуттям незалежності Україною в 1991 році став відроджуватись і «Пласт». Зараз на Івано–Франківщині ця організація налічує в своїх рядах до 1000 пластунів. Сучасні пластуни, враховуючи реалії сьогодення, продовжують традиції своїх попередників дотримуючись основних пластових обов’язків ( вірність Богові та Україні; допомога іншим;жити за пластовими законами) .Пластова програма є цікавою та насиченою. Здійснюється багато мандрівок як по Україні, так і за кордон, відбуваються зустрічі з відомими людьми.Шкода, що в порівнянні з 20 -30 рокамиХХ століття у нас зараз значно менше пластових організацій.Основною проблемою у вирішенні цього питання є нестача людей, які могли б втілювати пластову програму. Дуже цікавою є пересувна виставка про становлення та розвиток пластового руху, яку представляє дитячо – юнацький пластовий центр Івано–Франківська. Ця виставка присвячена 100- річчю від дня народження Степана Бандери і була представлена в музеї історії міста Тисмениця. Виставка супроводжувалась докладною розповіддю заступника голови обласної організації «Пласт» Олега Хімія про історію цієї організації. Виставку відвідали учні 8 – 9-х класів Тисменицької середньої школи, що дало змогу глибше пізнати історію молодіжного руху на Західній Україні, зрозуміти завдання «Пласту» на сучасному етапі.
                                                                            

  
Відео по темі:
Сюжет ТРО "Тисмениця"

Директор Народного музею
історії м.Тисмениця ім. С.Гаврилюка
Л.Лишега