Середа, 15.05.2024, 01:04
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту

Пам'ятник «Борцям за волю України»


 Пам'ятник «Борцям за волю України» - це пам’ятник усім тим, хто протягом віків, незалежно від віри, національності чи соціального стану, боровся думкою, словом, ділом чи зі зброєю в руках за незалежність своєї землі, за волю України.
Основою пам’ятника є підвищення, що символізує могилу (курган), на яку ведуть сходи з чотирьох сторін світу, накриту лежачим хрестом, з якого піднімаються чотири колони. Колони сходяться між собою і у верхній частині утворюють чотири пустотілі хрести. В арочному переході колон розміщено дзвін, вилитий у 1763 році для однієї з церков міста. Час пощербив дзвін і він дав тріщину, символізуючи пощерблену й надтріснуту долю нашого народу. На чотирьох торцях лежачого хреста розміщено чотири барельєфи. На одному є  зображення Матері України з написом «Ви вмирали, щоб Україна жила», а на трьох інших символічно відображено основні періоди боротьби за волю і незалежність. Княжий період передано через образ князя Володимирка, якому належала Тисмениця та його військової дружини як захисників княжої держави. Період середніх віків відображено через образ священика-учителя й козака, оскільки національна ідея в цей період трималася на церкві й козацьких шаблях. Третій період, який продовжується до нашого часу, період боротьби і становлення України як держави передано через образ нашого земляка-секретаря ЗУНРу Костя Левицького й січових стрільців-попередників воїнів УПА. На передній частині лежачого хреста встановлено дві дошки з іменами тисменичан-воїнів УПА, які полягли в боротьбі за незалежність України. В центрі пам’ятника змонтовано чашу з символічним вічним вогнем, виконаним у формі електричного прожектора, промені якого спрямовані вздовж колон на дзвін.
Архітектором пам’ятника є Станіслав Синько, а скульптором - Володимир Довбенюк.

26.05.1995











26.05.1995

Генплан розміщення пам'ятника


Коротка історія будівництва пам’ятника
«Борцям за волю України»

На засіданні Тисменицького осередку Народного Руху України в січні 1992 року було  прийнято ухвалу «Про підготовку до святкування 850-ти річчя м. Тисмениці», в якій одним із заходів вказувалось – встановити пам’ятник «Борцям за волю України».  Таку пропозицію подав член осередку НРУ п.Мотюк І.В.
Уже в лютому 1993 року на засіданні осередку НРУ була створена ініціативна група з питань будівництва пам’ятника в складі пп.Мотюка І., Малишівської М.. Оскільки на пам’ятнику планувалося встановити дзвін, то в березні 1993 року було прийнято ухвалу про повернення тисменицького дзвону з Манявського Скиту. Підготувати необхідні документи було доручено п.Медведю Юрію. У квітні 1993 року членами осередку  було зібрано і передано в міністерство культури 300 підписів за повернення дзвону.
У листопаді 1993 року на кошти п.Мотюка І. було замовлено архітектору Станіславу Синьку проект пам’ятника «Борцям за волю України». Проект затвердили в лютому 1994 року. Чотири барельєфи на пам’ятник було замовлено скульптору п. Володимиру Довбенюку. Вже в квітні 1994 року було забито сваї під пам’ятник і освячено місце отцем Василієм.
 Після одержання дозволу з міністерства культури, в травні 1994 року, проведено спільну акцію НРУ і Спілки Християнського відродження з повернення дзвону з Манявського Скиту. Про цю акцію п.І.Постоловським було відзнято відеофільм. У травні 1994 року на засіданні комісії з підготовки святкування 850-ти річчя міста голова кооперативу «Автопропан» п.Михайло Лесюк дав згоду на будівництво пам’ятника силами кооперативу. Члена осередку НРУ п.Євгена Срібняка було призначено керуючим роботами на будівництві пам’ятника.
24 серпня 1995 року, на четверту річницю незалежності, пам’ятник «Борцям за волю України» було відкрито і освячено. 
На блясі, що накриває одну з колон пам’ятника вибито наступний текст:
Пам’ятник споруджували:
Ініціатор і фінансист проекту пам’ятника член осередку НРУ п.Мотюк І.
Організатори і фінансисти будівництва: пп. Голова міста Данилюк П.В., голова кооперативу «Автопропан» Лесюк М.П.
Архітектор: п.Синько С.О., скульптор: п.Довбенюк В.
Організатори робіт:пп. Срібняк Є.І., Рараговський Т.Л., Піщак Ю.Т., Жирун.
Будівельники: Процюк М.В., Петришин В.І., Стефінко І.Д.
Активно допомагали: члени осередку НРУ – пп. Волощук В.Ю.,Волощук В.І., Гриник М.О., Медвідь Ю.М., Малишівська М.І., Підлуський Г., Постоловська О.В., Постоловський Я.М., Рудик О.В., Сендецький Микола П., Сендецький Михайло П., Туз К.П., Чорнодола О.Л.
Жителі міста: пп. Демянюк М.П., Кирилович Б.Т., Сенюк В.П., Сендецький П.Ю., заступник голови міста Галига П.П.


Ю. Піщак