Середа, 15.05.2024, 18:19
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту

КОСТЬ ЛЕВИЦЬКИЙ



 12 листопада 1941 року у Львові помер Кость Левицький. Про смерть цього відданого сина України Митрополит Андрей Шептицький повідомив таким окремим проголошенням: «Ділюся з Українським Громадянством сумною вісткою, що Голова Української Національної Ради у Львові і перший премієр Уряду Західно-Української Народної Республіки д-р Кость Левицький, довголітній провідник і борець за права Українського народу,кол. голова Української Національно-Демократичної Партії, б.голова Української Парляментарної і Соймової Репрезентації, основник та голова багатьох українських культурно-освітних та економічних установ, перший президент Краєвого Ревізійного Союзу, довголітній начальний директор Центробанку, президент Союзу Українських Адвокатів, почесний член товариства «Просвіта», Наукового Т-ва ім.. Шевченка та інших установ, заслужений редактор-публіцист, визначний правник та оборонець в численних українських політичних процесах, під кінець життя політичний в’язень в тюрмі НКВД на Лубянці в Москві, помер у Львові, прийнявши Найсвятіші Тайни, у середу 12 листопада 1941 р. в год. 17.50, у 82 році життя…»
 З цього повідомлення постає перед нами портрет людини, яка мала заслуги на всіх ділянках життя західних українців. 
 Народився Кость Левицький 18 листопада 1859 року у священичій родині в Тисмениці. Гімназію він закінчив у Станіславі, а університет - у Львові, де став згодом доктором права. У Львові Кость Левицький відбув адвокатську практику і відкрив свою канцелярію. Всі, що його ближче знали і співпрацювали з ним, описували його як елегантного дипломата з гарними манерами та надзвичайно культурну людину. Вже з молодих років він був свідомим українцем і включився в громадське життя. Для товариства «Просвіта» Кость Левицький прислужився  своєю працею протягом двадцяти п’яти років у якості фінансового референта. Його заслугою була купівля  для «Просвіти» будинку на розі вулиці Руської та площі Ринок.
 У 1910 році Кость Левицький був обраний головою сеймового клубу і парламентарної репрезентації  у Відні, де був блискучим промовцем. Сучасники розповідали, що, коли посли до Віденського парламенту, які збиралися в кав’ярні неподалік знали про виступ доктора Левицького, то всі члени парламенту йшли, щоб послухати його промову.
 Проте, значну роль відіграв Кость Левицький у творенні Західно - Української Народної Республіки. 9 листопада 1918 року він став головою першого українського уряду. Після поразки й окупації Галичини був членом галицького уряду у Відні, і в 1924 році повернувся до Львова. Кость Левицький, відійшовши від політичного життя, став свого роду символом і авторитетом для галицьких політиків. Маючи великий досвід у всіх справах, він був радше дорадником і користувався великою пошаною Слуги Божого Митрополита Андрея та його наслідника Патріарха Йосифа Сліпого.
 Коли більшовики окупували Галичину у вересні 1939 року, доктор Кость Левицький як провідний діяч Західної України, пішов до генерала Іванова – коменданта Львова та політрука Міщенка, і був заарештований. Його, 80-літнього, вивезли до Москви, і протримали у Луб’янській в’язниці 20 місяців. Під час німецької окупації Кость Левицький став головою Української Національної Ради під протекторатом Митрополита Андрея Шептицького, щоб боронити українські справи перед німецькою владою. Однак німецькі окупанти виявилися не кращими за більшовиків.
 У Тисмениці і сьогодні пам’ятають і шанують свого уродженця. В честь Костя Левицького названа одна з головних вулиць міста, а фасад будинку чоловічої школи, де зараз розміщується музей, прикрашає чудовий барельєф першого голови уряду ЗУНРу.

Фото Івана Постоловського
  
Директор народного музею
історії м.Тисмениця ім. С. Гаврилюка
Лілія Лишега